Sosyal Medyada Bot Hesapları Fark Edin!

Bot hesaplar; gerçek kişilere ait olmayan, çeşitli amaçlarla kullanılan, sahte kullanıcı hesaplarıdır. Zaman zaman siyaset, futbol gibi popüler gündemlerde de etkili olmak üzere kullanılan bu hesaplar özellikle Twitter’da büyük sorun teşkil etmektedir. Aslında bu hesapları gerçek olanlardan ayırmak çok zor değildir. Birkaç ayrıntıyı bilmek bot hesapları fark etmek için size yardımcı olabilir.

Hangi Özellikler Bot Hesaplara Aittir?

Bot hesaplar gerçek hesaplar gibi sosyal medya ağlarındaki gönderilere beğeni verebilirler, yorum yapabilirler ve gönderi oluşturabilirler. Bot hesaplar sıklıkla gündemi değiştirmek, etkilemek ve manipülasyon yapmak amacıyla kullanılabilmektedirler. Dünyadaki birçok politik sorunda bot hesapların aktiviteleri gözlemlenmektedir.

Bot hesaplarda en belirgin özelliklerden biri kişisel bir fotoğrafın olmayışıdır. Kişisel paylaşımlara da bu tip hesaplarda pek rastlanmaz. Başka birinin fotoğrafını kullanma ihtimali de vardır. Fotoğrafla ilgili arama yaparsanız başka hesaplarda da bunun kullanıldığını görebilirsiniz.

Bot hesap profillerinde oldukça fazla bot hesap takipçi veya arkadaş bulunur. Çok aşırı aktiflik göze çarpar. Bir günde 50-100 paylaşım normal bir durum değildir. Paylaşılanların hep benzer konularda olması ve aynı insanların gönderilerinin retweet edilmesi gibi durumların da şüpheli görüldüğünü söyleyebiliriz.  Reklam paylaşmaları da yüksek ihtimaldir.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş