Soundcloud erişime engellendi

soundcloud

Amatör müzisyenlerin en çok kullanıldığı web sitesi olan Soundcloud, aynı zamanda geride bıraktığımız sene en başarılı müzik projesi ödülünü de almıştı. Ancak siteye son zamanlarda çok siyasi içerikli ses dosyaları yüklendiği ortaya çıktı ve bugünden itibaren Soundcloud’a erişim engellendi.

Ağırlıklı olarak bazı siyasilere ait olduğu ileri sürülen ses dosyalarının yayınlandığı siteye erişim engeli gelirken bir de açıklama geldi. Açıklamada, “Ulaşmaya çalıştığınız uygulama şirket kuralları gereği bloklanmıştır” ifadesi kullanıldı.

Soundcloud.com, müzikle amatör olarak ilgilenelerden müzik profesyonellerine ve DJ’lere kadar geniş bir yelpazedeki kullanıcıların kendi oluşturdukları müzikleri yükleyip paylaşabildikleri bir platform olarak tanınıyor.
Herkese açık bir platform özelliği taşıyan Souncloud, en son bu hafta içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve aile bireylerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının siteye yüklenmesiyle ülke gündeminde yer edinmişti.

Mahkeme Kararı Var mı?

Ülkemizde erişim engellemelerin birçok durumda mahkeme kararlarına bağlı olmadan yapılabilmesi konusundaki kaygılar bu engellemeyle birlikte tekrar gündemimizde. Gazeteci Mehmet Baransu’nun Twitter hesabında yayınladığı bir belgeye göre Bakanlık’ın TİB’le yaptığı bir yazışmayla bu tür engellemeler yapılabiliyor. İşte yayınlanan o belge:

Herhangi bir siteye erişimi engellemek bu kadar kolayken acaba SoundCloud.com da bu şekilde mi engellendi yönündeki merakımızı gizleyemiyoruz. TİB’in konu hakkında herhangi bir açıklaması olup olmadığını sorduk, cevap verdiklerinde burada yayınlayacağız.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş