Spam mail engelleme

spam

Spam mailler artık bir internet kullanıcısını tuzağa düşürmek için en çok kullanılan yol olarak gözüküyor. Maillerimize baktığımızda yüzlerce, hatta binlerce reklam içerikli spam mail görebiliyoruz. Bu maillerin içeriğinde genelde sizlere hediye dağıtılıp bir başvuru formu doldurulurken bu forma bilgilerinizi doldurduğunuz takdirde başınıza çok kötü şeyler gelebilir. Ancak spam mail engelleme yolları ile bunlardan kurtulabilirsiniz.

Ekte bulunan bir sözleşmeyi açmak için yapılan herhangi bir girişim sistem enfeksiyonuna ve sabit diskte saklanan verilerin kaybına neden olabiliyor. Küçük ölçekli kuruluşlar ve kredi hizmeti sunan özel şirketler, çok uluslu bankaların oluşturduğu büyük ölçekli pazarlama kampanyaları ile rekabet edemedikleri için sık sık elektronik postalara başvuruyor. Bu mesajlar çoğunlukla, bu sahtekar şirketlerin ilanda sunduklarından çok daha pahalı oldukları ortaya çıkan hizmetleri için bir paravan olarak kullanıyor.
Spam e-postalar aracılığıyla kredi konusunda yardımcı olabileceklerini iddia ederek, çevrimiçi bankacılık sistemi parolası, üç haneli kart doğrulama değeri (CVV) veya kullanıcının kimlik ve iletişim bilgileri gibi veriler talep ediliyor. Bu bilgiler, sahte belge hazırlamak üzere kullanılabiliyor.

Tanıtımı yapılan hizmetleri kullanmak gibi bir niyetiniz olmadığı halde bir spam e-postaya cevap vermek, bu iletiyi gönderenlere o e-posta adresinin gerçekten mevcut olduğunu ve aktif olarak kullanıldığını gösteriyor. Sonuç olarak, “ifşa olan” e-posta kutusuna gönderilen reklam mesajlarının sayısı önemli ölçüde artıyor.

– Şüpheli sitelere kişisel bilgilerinizi girmeyin.
– Bilgisayarınız sahte bağlantıları hızlı bir şekilde belirleyip engelleyebilen bir anti-virüs programı tarafından korunmuyorsa, göndereni bilinmeyen e-postalarda bulunan HTML formları doldurmayın.
– Kişisel bilgilerinizi asla üçüncü taraflarla paylaşmayın ya da bilinmeyen bir “kredi veren” ile finansal konularda bir yazışmaya girmeyin.
– Göndereni bilinmeyen e-postalarda bulunan yürütülebilir dosyaları çalıştırmayın ve ekleri açmayın.
– Olağanüstü durumlardabir antivirüs programı tarafından güvenlik onayı almadığınız sürece arşiv ve ofis belgelerini çalıştırmayın.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş