Svchost’tan halen kurtulamadık

windows_xp_svchost

Zamanın en çok kullanılan işletim sistemi olarak gösterilen Microsoft’un Windows XP işletim sistemi yakın zamanda üreticisi tarafından destekten uzak tutulacak. Microsoft daha önceden yaptığı açıklamalarda 2014’ün ilk çeyreği içerisinde XP’ye verdiği desteğin sonunu getireceğini, artık güncelleme çıkarmayacağını belirtmişti. Ancak kullanıcıların XP hakkındaki sorunları henüz çözümlenebilmiş değil; özellikle yeri geldiğinde işlemcinin yüzde yüzünü bile harcayan SVCHOST.EXE problemi.

Son dönemlerde ortaya çıkan SVCHOST problemi ise kullanıcıların saçını başını yoldurtacak cinsten. SP3 kullanan XP kullanıcılarında bazen SVCHOST dosyası işlemcinin yüzde 100’ünü, yani tamamını kullanmaya başlayarak sistemin çökmesine neden oluyordu. Microsoft, geçtiğimiz Salı yayımlayacağını açıkladığı güncelleme ile önemli açıkların giderileceğini söylemişti. Maalesef bu hata, güncelleme ile atlanmış durumda.

Windows XP’nin alacağı son önemli güncellemelerden birinde bu sorunun çözülmemiş olması ise kullanıcıları düşündürüyor. Bu hata yüzünden bazen bilgisayarlarının kullanılmaz hale geldiğini belirten XP kullanıcıları, Microsoft’u hem telefon hem de internetten yoğun bir soru yağmuruna tuttular. Microsoft ise konuyla ilgili henüz net bir açıklama yapmadı.

Aranızda halen XP kullananlar var mı, varsa da bu hata ile karşılaşıyor musunuz bilmiyoruz. Ancak karşılaşıyorsanız çözümü için daha beklemeniz gerektiğini belirtelim. Microsoft’un sorunu çözmesi beklense de henüz bir tarih belli değil.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş