Televizyon sektörü düşüşte

tv

Geride bıraktığımız sene, 2012 yılında büyük bir düşüş yaşamış olan televizyon sektörü 2013 yılında da kan kaybediyor. Geçen sene yaşanan düşüşün Amerika ve Avrupa’daki krize bağlanması düşüşün yakın zamanda düzeleceğini akıllara getiriyordu, tahminler bu yöndeydi. Ancak gerçek buymuş ki kullanıcılar televizyondan başka şeylere para harcamayı istiyor artık

Dünyanın dört bir yanındaki ekonomik zayıflamalar ve diğer etkenler, televizyon tedariğindeki düşüşün 2013 yılında da devam etmesine yol açıyor. IHS tarafından yayınlanan rapora göre, 2012 yılında dünya genelinde 238,3 milyon televizyon rafları doldururken, bu sayının 2013’te 226,7 milyona kadar düşmesi bekleniyor.

2011-2012 arasındaki düşüşün de yüzde 7 gibi önemli bir oran olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu yılki yüzde 5’lik düşüş önem kazanıyor. Tedarik edilen TV’ler kategorilere ayrıldığında ise düşüşün nedeni belirginleşiyor: LCD TV’lerdeki azalma sadece yüzde 1 oranındayken, plazmalar yüzde 27 oranında, CRT televizyonlar ise yüzde 40 oranında düşüş yaşıyor.

IHS Analisti Jusy Hong konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede arka arkaya ikinci yılında da önemli oranlarda düşüş gösteren TV pazarında “doygun bölgelerde düz ekran TV satışlarında doyuma ulaşılması ve gelişmekte olan ülkelerin CRT’den vazgeçmesi” gibi pek çok sebebin bu düşüşte etkili olduğunu vurguluyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş