Turkcell’den Uçan Baz İstasyonu

Deprem, sel gibi doğal afetlerde internet erişiminin kesildiği, elektriğin olmadığı ve arama kurtarma ekiplerinin bağlantı kuramadığı yerlerde kablosuz hava aracı destek verecek. 80 cm çapa sahip olan araç için belirlenmiş olan 4.5G teknolojisi ve 300 Mbps’a kadar veri indirme hızıyla, bölgedeki insanlarla bağlantı kurulabilecek. Bu sayede çalışmaların hem daha kolay bir şekilde sürdürülecek hem de herkes için 40 dakikaya kadar kesintisiz iletişim imkanının Turkcell güvencesiyle sağlanacak.

Aracın Teknik Özellikleri Açıklandı

Öncelikle internet bağlantısını kablosuz bir şekilde yaymayı hedefleyen cihazın başarılı bir kullanım sürecine sahip olması için tüm teknik detaylar düşünülmüş. Herhangi bir bölgeye gönderildiğinde, ekipman gönderip alınmak istenmesi halinde de kullanılabilmesi için 50 kg taşıma kapasitesi oluşturulmuştur.

4.5G teknolojisiyle hizmet verecek olan aracın toplamda 120 metreye kadar çıkması sağlanıyor. Ayrıca toplamda 40 dakika boyunca aralıksız bir şekilde havada kalması mümkün oluyor. 80 cm çapa sahip olan 8 pervaneli Dronecell için havalanma, manevra ve hareket kabiliyetleri gerekli yazılımlarla belirlendi.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş