Türkiye’nin internet istatistikleri açıklandı

internet

İnternetin son seneler içerisindeki gelişimi ülkemizi fazlasıyla değiştirdi. Artık büyük topluluklar oluşturan internet ortamında en çok Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar kullanılıyor, bunları takip eden ise LinkedIn oldu. Başbakanlık Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir istatistikte bu bilgilerin detaylarına yer verildi.

Liderlerin sosyal medya karnesi açıklandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Twitter’da liderliğini sürdürüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise kişisel olarak mesaj yazmasa da adına açılan Facebook hesabıyla ilk sırada yer alıyor. Erdoğan adına açılan Twitter hesabını takip edenlerin sayısı da Cumhurbaşkanı Gül’ün ardından ikinci sırada bulunuyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Facebook’ta ikinci sırada.

Başbakanlık Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü “ Türkiye ’de Sosyal Medya Kullanımı ve İstatistikleri”ne ilişkin broşür hazırladı. Bişkek’te yapılan “ III. Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Topluluklar Medya Forumu” için bastırılan broşürde sosyal medya kullanım istatistiklerine yer verildi.

Broşürde yer alan bilgilere göre, yüzde 44.4’ü internet kullanan Türkiye’nin nüfusu 75 milyon, internet nüfusu ise 36 milyon. İnternet kullananların neredeyse tamamının Facebook hesabı var. Facebook kullanımında erkek oranı yüzde 63. Facebook’u en fazla 18-24 yaş aralığı kullanıyor.

Türkiye’de Twitter kullanıcısı sayısı ise 11.3 milyon. İnternet kullananların 1/3’e yakın bölümü Twitter hesabına sahip. Twitter yaygınlık yüzdesi yüzde 31. Türkiye’de aynı zamanda 2.7 milyon Linkedin kullanıcısı bulunuyor.

Siyasilerin sosyal medya karnesine gelince… Kabinedeki Bakanlardan 18’inin Twitter hesabı, 4 bakanın da Facebook hesabı bulunuyor. Facebook’da liderlik Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da, Twitter’da ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de. Cumhurbaşkanı Gül, 3.8 milyon takipçisi ile ABD Devlet Başkanı Obama’dan sonra en fazla takipçiye sahip Devlet Başkanı.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş