Türkler, İzlanda’yı da hackledi

izlanda_basbakan

Ülkemiz hackerları, Ruslardan sonra dünyanın en tehlikeli hackerları olarak gösteriliyorlar. Yine bir hack haber idaha geldi. Gelen bilgilere göre bir Türk hacker İzlanda’da etkin halde olan Vodafone’ın sistemine giriş yapmış ve tüm kullanıcıların kredi kartı bilgilerine dahi kadar ulaşmış. İŞin ilginç olan yanı ise hesabına erişilen kişiler arasında İzlanda başbakanının da yer alması.

320 bin nüfusa sahip İzlanda’nın telefon operatörlerinden Vodafone, bir Türk hacker tarafından sistemlerine girildiğini ve 77 bin kullanıcının özel bilgilerinin, banka hesap numralarının, kredi kartı bilgilerinin ve şifrelerinin çalındığını açıkladı.

Hesaplarına erişilen kişiler arasında İzlanda Başbakanı’nın da yer alması olayı daha ilginç kıldı. Vodafone İzlanda, kullanıcılarından sosyal medyadaki şifrelerini değiştirmelerini, kredi kartlarını kontrol etmelerini ve önlem almalarını istedi.

İzlanda, hiçbir terör veya toplumsal anlaşmazlık tehdidinin bulunmadığı çok barışçıl bir ülke olarak, politikacıların güvenlik önlemlerini en alt düzeyde tuttuğu bir ülke olarak biliniyor. Kuzey kutbuna çok yakın oluşu nedeniyle çok az insanın yaşadığı ülkenin en büyük ihracat kaynaklarından biri de dünya çapında sevilen video oyunu Eve Online. Tüm dünyada Eve Online oynayan oyuncuların ödediği aylık abonelik ücretleri, ülkenin yıllık ihracatının yaklaşık yarısını oluşturuyor.

Olay hakkında şimdilik, Vodafone’nın açıkladığı kısıtlı bilgiler dışında başka bir şey bilinmiyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş