Twitter mesaj şifreleme

twitter_message

Sosyal ağ siteleri arasında en çok kullanılanlardan biri olan ve buna rağmen neredeyse hiçbir gizlilik özelliği bulunmayan Twitter artık bu kült bilgiyi ortadan kaldıracak gibi gözüküyor. Kullanıcılar sitenin bu özelliğinden pek de rahatsız olmasa da Twitter yöneticileri ne olursa olsun bir önlem almayı planlıyor ve sisteme mesaj şifreleme özelliğini getiriyor. Şimdilik Twitter mesaj şifreleme özelliğinin ne zamana geleceğine dair bir bilgi bulunmamakta.

Facebook ve diğer pek çok sosyal ağ portalına karşılık kullanıcıların gizliliğinin daha az öncelikte olduğu Twitter’da kullanıcıların pek çoğu attığı twitleri gizleme gereği duymazken, site hacker’ların öncelikli hedefi olmaktan da çıkıyor; zira herkese açık bir uygulamada gizlenen pek bir şey olmayınca Twitter bu konumuyla rakiplerine kıyasla daha rahat durumda.

Ancak Twitter’ın ilerleyen aylarda özel mesajlaşma uygulaması geliştireceğinin sinyallerini vermesi mahremiyet konusunu tartışmaya açtı. DM yani Direct Message yolu ile kullanıcılar aralarında özel yoldan mesajlaşabilirken mesajlaşma uygulamasının yayınlanmasıyla beraber Twitter üzerinden atılacak DM’lerin sayısında da ciddi anlamda artış yaşanması bekleniyor.

Bunun farkında olan Twitter ise özel mesajlarında kullandığı şifre algoritmasını geliştirerek hacker’lara karşı kalın bir duvar örmeyi planlıyor.

Sitenin sohbet uygulamasını ne zaman yayınlayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş