VPN Kullanımı

vpn

Son zamanlardaki tüm dünyayı ilgilendiren araştırmalarıyla adından fazlasıyla bahsettiren Global Web Index’ten yeni bir araştırma daha geldi. Yine global pazarda yapılan araştırma bu sefer VPN kullanımı üzerine istatistikleri bizlere aktardı. Gelen bilgilere baktığımızda VPN kullanıcılarının çoğu kendi kimliklerinin gizlenmesi için bu sistemi ya da proxy değiştirme yolunu kullanıyor. Yukarıdaki tablodan da ülkemizde VPN kullanımın ne denli arttığını görebilirsiniz.

Önemli olan nokta ise bu yöntemleri kullanan kişilerin %29’u internette isimsiz bir şekilde gezinmek istiyor. Bu rakamın Fransa’da %42’ye kadar çıkması ise oldukça dikkat çekici. Global ortalamayı tahmin edilen kullanıcı sayısına dönüştürdüğümüzde VPN’leri kullanan kişi sayısının 120 milyondan fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde VPN kullanımı artıyor

Ülkemizde ise VPN ve Proxy kullanımının %30 seviyesini aştığını ve gün geçtikçe arttığını belirtelim. İnternet kullanıcılarının YouTube ve SoundCloud gibi servislere erişim engeli gelmesinden sonra bu oranın arttığını düşünüyoruz. İnternet kullanıcıları bu tür yöntemlerin kullanımının farkına vardıkça bu rakamların şimdikinden daha fazla olması bekleniyor. Bakalım önümüzdeki aylarda ülkemizde VPN veya Proxy kullanım oranı artacak mı?

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş