Winamp tarih oluyor!

winamp

Eğer bilgisayar kullanımı konusunda pek de eski bir geçmişiniz yoksa Winamp’ı bile bilmeme ihtimaliniz oluyor, ancak bazı yeni başlayanların da biliyor olması gerek. Her neyse. Bundan on sene önce dünyanın en çok indirilen ve kullanılan yazılımı, müzikçaları olan Winamp resmi olarak kapanacağını açıkladı. Önümüzdeki ay tamamen indirimi kesilecek ve desteği de kalkacak olan uygulamayla artık müzik dinleyemeyeceğiz. Tabi öncesinden setup dosyasını yedeklemenizi kesinlikle öneriyoruz, zira ben bile bu yazıyı yazarken Winamp’tan müzik dinlemekteyim.

Büyük çıkış yakalayan ve bir anda en önemli medya oynatıcı yazılımı haline gelen Winamp, 2002 yılında yapımcısı Nullsoft’un AOL’a satılmasıyla iş gücünü artırmış ve piyasada daha aktif bir rol oynamıştı. Windows’un yanı sıra Mac ve Android sürümleri de bulunan Winamp’ın neden bitirileceği ile ilgili ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

15 yıllık yazılım tarihe karışmadan önce son kez sitesine girmek ve yazılımı indirmek istiyorsanız acele etmenizde yarar var. Aralık ayının ortasında ya da sonlarına doğru Winamp’ın sitesi kapatılarak uygulama indirilemez hale gelecek. Winamp’ın bitmesine neden olarak iTunes gibi kompakt yazılımlar ve internetten müzik dinlemenin her geçen yıl giderek artması gösteriliyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş