Windows 9 çıkış tarihi

windows-9

Geride bıraktığımız günlerde Windows 9 çıkış tarihi adına ilk iddiaların ortaya çıktı, ancak tabi ki henüz kesin bir şey ortada değil. Nisan 2015 olarak bizlere aktarılan iddianın tarihi biraz erken görülüyordu Windows 8.1’in çıkışından sonra. Ancak görünüyor ki Windows 9’un 2015 Nisan’dan bile önce gelme ihtimali bulunuyor.

Microsoft’un geçmişine baktığımızda XP’den sonra Vista’yla büyük hayal kırıklığı yarattığını, ardından da Windows 7 ile bunu kotarmaya çalıştığını rahatlıkla görebiliyoruz. Şimdi de Windows 8’in ardından Windows 9 ile aynı senaryoyu tekrarlayacağını düşündüğümüz Microsoft, eğer “gerçekten” aynı senaryoyu tekrarlarsa muhtemelen Windows 9’la bizleri daha erken tarihte tanıştıracak. Zira geçmişe dönüp baktığımızda 2010 yılında piyasaya çıkacağı söylenen Windows 7’nin Beta sürümünün çıkacağını Eylül 2008’de öğrenmiş, Ocak 2009’da da karşılaşmıştık. Şimdi de Windows 9 için benzer söylentiler mevcut durumda.

Windows 8’in ardından Windows 8.1 güncellemesi ile yeni Windows’a gösterilen ilgiyi artırmaya çalışan Microsoft, Vista’nın ardından da güncellemelerle durumu kurtaramayacağını anlayıp çareyi yeni bir işletim sisteminde bulmuştu. Aynı şey bu kez de geçerli gibi görünüyor. Ancak Windows 8’e baktığımızda Vista kadar kötü eleştirilere maruz kalmadığını da söyleyebiliriz. Windows 8’in en çok eleştirilen yanı yeni “Metro” arayüzü ve Başlat menüsünün yer olmamasıydı. Bu sorunlara da Windows 9 ile çare bulacağının işaretlerini veren Microsoft, 2015’e kalmadan merakları giderecek.

Yine gelen bilgiler doğrultusunda Microsoft’un, Windows 9’u Beta sürümü olmadan yayınlamayacağını söyleyebiliriz. Ve bu Beta 2015’e kalmadan, hatta üç ay sonraki yıllık Built Konferansı’nda bile ortaya çıkabilir.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş