Windows Phone Cortana nedir?

Windows Phone

Apple’ın Siri’si tarzı bir uygulama asistanı şimdi de Windows Phone’dan geliyor. Şu ana kadar gelen iddialara göre uygulama 15 dil birden destekleyecek. Telefonu sesle kontrol etmemize olanak tanıyacak olan uygulamanın satışlawrda artışa sebebiyet vereceği kesin gibi gözüküyor, ancak bakalım ne zaman çıkacak. Şu anda uygulamadan internete sadece bir tane fotoğraf sızdırılabilmiş, yukarıda görebiliyorsunuz. Umalım da 15 dili gerçekten desteklesin.

Siri benzeri arayüz

Siri benzeri arayüzü ile dikkat çeken sesli asistanın sorgu ekranında beyaz bir daire şekli yer alıyor. Soru sorma ve cevap arama süresinde, beyaz dairenin çevresinde mavi renkli ikinci bir daire animasyonu ortaya çıkıyor. Ekranın alt kısmında ise mikrofon ikonu ve metin kutusu yer alıyor.

Kim seslendirecek?

Adını Halo oyunlarının önemli karakterleri Cortana’dan alan Windows Phone’un sesli asistanını henüz kimin seslendirdiği bilinmiyor. Ancak iddialar Halo’daki Cortana karakterini seslendiren Jen Taylor’un bu görevi de üstlenebileceği şeklinde. Cortana özelliğine sahip Windows Phone 8.1 işletim sisteminin Microsoft’un Nisan ayı başında gerçekleşecek geliştirici etkinliği BUILD 2014’te gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş