Windows Phone pazar payını artırmakta

windows_phone

Microsoft’un mobil işletim sistemi olan Windows Phone 8 kararlı yükselişini devam ettiriyor. Temmuz ve Ağustos aylarında bir duraklama dönemine girmiş olan WP8 son aylarda sattığı telefonların ardından tekrar yükselişe geçti. Bunda en büyük önem Lumia serisinin olarak gözüküyor; neredeyse tüm satışlar Lumia üzerinden sağlandı.

Microsoft’un son mobil işletim sistemi Windows Phone 8, 2013 yılının son çeyreğinde Amerika Birleşik Devletleri’nde harika bir dönem geçirmekle kalmadı, bu bölgedeki pazar payının yüzde 4’ünü de ele geçirdi.

Bununla yetinmeyen işletim sistemi ailesi dünya çapında da harika bir dönem geçirmişe benziyor. Çünkü IDC’den gelen bilgilere göre Windows Phone işletim sistemi yüklü olarak tam 9.5 milyon ünite akıllı telefon, Eylül ayının sonu itibarıyla satılmış durumda.

Ayrıca bahsettiğimiz 9.5 milyonluk bu satış Microsoft’a akıllı telefon pazarının yüzde 3.6’sını kazandırmış. Olaya Microsoft açısından baktığımızda ise geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 156’lık bir ivme kazandığını belirtmemiz gerekiyor. Yani Windows Phone, 2013 yılının üçüncü çeyreğine baktığımızda en iyi performans gösteren işletim sistemi olmayı başardı.

Android lider

Pazar payının yüzde 81’ine sahip olan, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 51.3 artıran ve toplamda 211.6 milyon ünite satış gerçekleştiren Android tartışmasız bir şekilde liderliğini sürdürüyor. Bu çeyrek Apple’ın mobil işletim sistemi iOS için ise bir hayli garip geçti diyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl bu dönemde 26.9 milyon ünite satış gerçekleştiren Apple, bu yıl bu rakamı 33.8 milyon üniteye çekmeyi başarmış. Fakat gelin görün ki akıllı telefon satışlarındaki inanılmaz artış yüzünden Apple’ın pazar payı yüzde 14.4’ten yüzde 12.9’a gerilemiş durumda.

Son olarak BlackBerry’nin akıllı telefon pazarında yalnızca yüzde 4.5’lik paya sahip olduğunu ve ‘Diğer’ olarak anılan diğer tüm işletim sistemlerinin de yüzde 4.5’tan yüzde 0.6’ya gerilediğini belirterek haberimizi noktalayalım.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş