Windows tabletlerde pil sorunu

windows_tablet

Şu ana kadar üretilmiş olan çoğu Windows işletim sistemli tableti denedik, bunun yanı sıra çok fazla yorum ve inceleme geldi. Hepsinin gösterdiği ortak noktalardan biri de Windows tabletlerin Apple tabletlere göre pilinin çok daha çabuk bitmesi. Ortaya böyle ciddi bir iddia AnandTech tarafından atılırken Microsoft’tan açıklama gecikmedi.

Tartışmalar Coding Horror blog’unun sahibi Jeff Atwood’un PC ve Mac karşılaştırmalarıyla başladı. AnandTech’in verileri ve kendi yaptığı testlerden topladığı verileri analiz eden Atwood’un vardığı sonuçlar, ilgi çekici olduğu kadar endişe vericiydi. Anandtech’in 2008 model 15 inç MacBook Pro’da yaptığı testler, farklı işletim sistemlerinin aynı donanım üzerinde oldukça farklı pil performansları sergilediklerini ortaya koydu (OS X 10.5.7 (Leopard), Windows Vista X64 SP1 ve Windows 7 RC). Shimpi’nin testlerine göre MacBook Pro, OS X altında neredeyse 2 saat daha fazla dayanıyordu.

Geçtiğimiz hafta Surface 2’yi test eden Atwood ise onun yaklaşık 6.6 saat pil ömrü sunduğunu ortaya çıkardı. “Surface Pro 2, 42Wh’lık bir pile sahip, bu nedenle 11 inç’lik Air’e kapasite olarak yakın.” “Ancak Air, Microsoft’un en iyi donanım ve yazılım birleşiminden neredeyse 2 kat daha fazla pil ömrü sağlıyor. Bu şok edici bir gelişme, hatta bir skandal.”

Microsoft ise yaptığı açıklamada bu tür bir karşılaştırmanın (Mac’e Windows yükleyerek karşılaştırma yapmanın) adil olmadığını söyledi. Microsoft, Apple’ın Boot Camp’ının Mac donanımı ile işletim sistemi arasında çok ince bir kod katmanı sunduğunu, temel Boot Camp yüklemesinin genel, optimize edilmemiş sürücülerden faydalandığını söyüyor. Microsoft’a göre sürücüler, pil ömründe anahtar öneme sahipler. Yazılım devi, piyasadaki Asus, Dell, Lenovo gibi üreticilerin sürücü optimizasyonu konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını, Apple’ın Boot Camp’ının bu konuda geride kaldığını savunuyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş