XP, SVCHOST hatası düzeltiliyor

xp

XP’nin bu vakte kadar ki en büyük sorunu olarak lanse edilen SVCHOST.EXE sorunu, sonunda bir sona yaklaşıyor. Özellikle SP3 kullanan kullanıcılarda bazen işlemcinin yüzde 100’ünü bile işgal edebilen bu uygulama, yakın zamanda gelecek olan XP’nin son güncellemesiyle birlikte ortadan kalkacak gibi; hiç değilse Microsoft yetkilileri bu açıklamayı yapmış bulunmaktalar. SVCHOST sorunu da artık kalmayacak diyebiliriz, ancak tabi ne kadar XP kullanıcısının kalmış olduğu da ayrı bir soru işareti.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki o gün yaptığımız haberde SVCHOST’u bilmediğimiz, yanlış değerlendirdiğimiz ya da virüs olabileceği konusunu atladığımız yorumlarda belirtildi. Belirttiğimiz hata bunlardan tamamiyle bağımsız, Microsoft ekibinin güncelleme ile XP’ye aktardıkları bir yazılım hatası. Bu hata yüzünden işletim sistemi kendi kendini çökertiyor.

Microsoft yetkilisi Doug Neal, son dönemde bu hata ile ilgili raporların arttığını ve çözmek için yoğun bir şekilde çalışıldığını aktardı. Neal ayrıca tatil dönemi, yani Aralık ayının son haftası öncesi ya da sonrasında bu hatayı düzelten özel XP güncellemesi yayımlayacaklarını belirtti.

Windows XP’nin Nisan ayında sona ereceğini artık biliyoruz. Zaten Doug Neal da XP’nin artık 12 yıllık bir işletim sistemi olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini diğer Microsoft çalışanları gibi belirtmeyi ihmal etmedi.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş