Yeni domain uzantıları yakında satışta

internet

İnternet dünyası gelişmeye başladıkça domainlerde de azalma başladı. Yeni jenerik domainlerin alımı şu anda imkansızken İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu alanda çalışmalara yürütüyor. İBB tarafından “ist” uzantısının başvurusu yapılırken bunun yanı sıra İstanbul ile özdeşleşmekte olan bazı domain uzantılarının 2015 içerisinde satışa sunulması bekleniyor.

EN POPÜLER İSİMLER ARASINDA İSTANBUL VE İST BULUNUYOR

Yeni domainlerde en popüler isimler istanbul, web, shop ve ist olarak sıralanıyor. Yaklaşık 6 aydır süren ön talep dönemindeki rakamlar Türkiye’de 100 binin üzerinde satış potansiyeli bulunduğunu gösteriyor. Şu an Türkçe olarak algılanabilecek “futbol”, “film”, “bar” gibi uzantılar mevcut ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi dışında Türkçe bir uzantı başvurusu yapılmadı.

Kişisel günlükler için .blog, alış-veriş siteleri için .shop, moda meraklılarına .fashıon, haber siteleri için .news gibi yüzlerce domain uzantısı çok yakında kullanıma açılıyor.

Yeni isimlerin fiyat aralığı 8 ile 720 dolar aralığında değişecek. İnternette bir sonraki adımın IDN desteği sağlanması halinde Türkçe, Çince ve Kiril alfabesi gibi pek çok farklı yazı tipinde alan adı kaydedilebilmesi olacak.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş