Yeni internet yasası onaylandı

abdullah_gul

Uzun süredir konuşulup tartışılan, uğrunda sokaklarda ve tüm şehirlerde onlarca eylem düzenlenen yeni internet yasa tasarısı sonunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. İnternet kullanıcısının ve internet site sahiplerinin yapabileceklerini fazlasıyla kısıtlayan yeni kurallar interneti sadece devletin kontrolü altına bırakacak. Yukarıdaki resimde Gül’ün yasayı nasıl onayladığını görüyoruz. Twitter’dan, kendi hesabından bu konu hakkında özel açıklamalar kullandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yapılan yeni yasal düzenlemeler arasında bulunan ve “internet yasası” olarak bilinen yasal değişiklikler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Resmi Twitter sayfası aracılığıyla bugün akşam saatlerinde internet yasasını onayladığını açıklayan Gül, yukarıdaki ifadeleri kullandı.

Bilişim Muhabirleri Derneği başta olmak üzere pek çok organizasyonun olumsuz görüş belirttiği yeni internet yasasında, en çok Bakanlık veya TİB talimatıyla herhangi bir uyarı olmaksızın online platformlara engellenme getirilmesi eleştirilmişti. Gül’ün bahsettiği iki husustan en azından birinin, uyarı olmaksızın kapatma kararı olduğu öngörülüyor. Bu iki husus hakkında gerekli güncellemenin ise yarın mecliste gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş