Youtube Kural Dışı Videoları Kaldırıyor!

En popüler sosyal ağlardan biri olan ve birçok insanın milyonlarca video paylaşımı yaptığı Youtube, kurallara aykırı içerik barındıran çok sayıda videoyu sistemden kaldırıyor. 2017 yılının son dönemlerinde yaklaşık 8,5 milyon videonun silinmek zorunda olunduğunu açıklayan Youtube, Türkiye’den de çok sayıda şikayet alındığını açıkladı.

Türkiye En Çok Şikayet Eden 8.Ülke!

Youtube tarafından yapılan açıklamaya göre silinen videolar içinde telif hakları vb. nedenlerle kaldırılan videolar yer almıyor. Yani 8,5 milyon silinen video içinde bu tip sebeplerle aykırı bulunan paylaşımlar bulunmamaktadır.

Videolar niçin siliniyor? En başta gelen sebep cinsel içerik barındırmaları ve insanları taciz boyutuna varan özellikler taşımaları! Bu nedenle Youtube’a gelen şikayet sayısının 9 milyonu açtığı belirtilmektedir.

Cinsel içerikten sonra çok sayıda şikayet alan diğer video içerikleri ise nefret ve kin uyandıranlar! 5 milyon civarında Youtube kullanıcısı bu tip videoların kaldırılmasını istiyor.

Youtube’da bu tarzdaki videolar için en fazla şikayet ABD, Hindistan ve Brezilya’dan alındı. Türkiye’den de çok sayıda şikayet alındığı belirtildi; Türkiye bu konuda 8.sırada yer aldı. Youtube silinen videolara önlem olarak parmak izi uygulamasının kullanıldığını açıkladı. Bu şekilde aykırı videolar tekrar yüklendiğinde hemen tespit edilebiliyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş