YouTube’a erişim engellendi mi?

youtube

Tam da meclisten internet sansürü hakkında yeni bir yasa tasarısı geçerken ortaya internet konusunda sorunlar çıkmaya başladı. Bazı bölgelerde Uydunet kullanıcılarının YouTube’a giriş yapamadıkları interneti ve özellikle twitterı şu anda sarsmakta. Şu ana dek hiçbir mahkeme kararı açıklanmazken kullanıcılar servis sağlayıcılarından resmi bir açıklama beklemekteler.


Uydunet kullanıcıları YouTube’a giremedi

Aktarılan ilk bilgilere göre bazı bölgelerdeki Kablonet ve Uydunet kullanıcıları YouTube’a giremezken Uydunet kullanıcıları, bu durum karşısında müşteri hizmetlerini aradıklarında iki farklı cevapla karşılaştı; bunlardan ilki sitenin teknik bir aksaklık dolayısıyla bazı bölgelerde girilemez durumda olduğu yani hukuki bir nedenle kapatılmadığı şeklindeyken; diğer cevap ise Türk Telekom’dan gelen uyarıyla siteye erişimin kapatıldığı yönündeydi.

Yukarıdaki görsel, yapısal olarak ele alındığında teknik bir sorun olabileceği ihtimalini kuvvetlendiren faktörler arasında…

Spekülatif haberler yapıldı

Kullanıcıların kafasını karıştıran mevcut durum için gelen son bildirim ise sitenin belli aralıklarla girilebilir duruma ulaştığı yönünde; yani teknik aksaklık nedeniyle YouTube’a girilememe olasılığı 13 Ocak 2013 saat 22:00 itibariyle ağır basıyor. Buna karşın çoğu internet sitesinin kesinleşmemiş bilgiler üzerinden “YouTube Kapatıldı”, “YouTube’a Erişim Engeli” gibi başlıklar ve içeriklerle haber yaptığı gözlerden kaçmadı.

Mahkeme Kararı Var mı?

Son aldığımız duyumlara göre servis sağlayıcılar tarafında, ellerine ulaşmış bir erişim engelleme kararı bulunmuyor. Bunun yanında servis sağlayıcıların abonelerine verdikleri çelişkili bilgiler kafa karıştırmaya devam ediyor. Sosyal medya üzerinden en çok konuşulan konu noktasına gelen bazı internet kullanıcılarının bazı bölgelerde YouTube’a girememesi noktasında resmi açıklama merakla bekleniyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş