Zuckerberg’ten ücretsiz internet çağrısı

zuckerberg

Barselona’da düzenlenen MWC 2014’te bir konuşma yapan Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg önemli açıklama ve çağrılarda bulundu. WhatsApp’i de satın aldıktan sonra ismini iyice duyuran yatırımcı tüm dünyada ücretsiz internetin bir proje haline gelmesi gerektiğini savunurken akıllı telefonların da daha ucuz bir fiyatla satışa sunulması gerektiğini, bunun yanı sıra dünyanın üçte ikisinin halen internete bağlanmamış olduğunu sözlerine ekledi.

Veri fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Zuckerberg, “İnsanlar temel veri erişimine, bir, iki ya da üç dolar bile olsa, neden para harcasınlar. Herkes nasıl 911’i arayıp ihtiyaç duyduğu temel yardımı alabiliyorsa, internetin de böyle olmasını istiyoruz. Facebook, Wikipedia, WhatsApp gibi sosyal medya kanallarını kullanmak kolay olmalı. Kafamızdaki fikrin temeli genellikle yazı tabanlı bir internet erişimi” diye açıklamada bulundu..

Kurucusu olduğu internet.org adlı sivil toplum örgütünün hedefi; dünyadaki herkesi internete ve Facebook’a ulaştırmak. Bunun için insanların akıllı telefona fiyat sebebiyle ulaşamadıklarını gören firma, Facebook zero adlı hizmetini operatörlerle anlaşarak, kullanıcılara ücretsiz sunuyor.

DÜŞÜK FİYATLI TELEFON VE ÜCRETSİZ İNTERNET İSTEDİ

Özellikle gelişmemiş ülkelerde, insanların internet ile ilk kez akıllı telefon üzerinden tanıştıkları, daha önce birçok kez karşımıza çıkan bir bilgi. Zuckerberg de, daha fazla insanın mobil internet erişimine sahip olabilmesinin önünün, temel internet hizmetlerine ücretsiz ulaşım sağlanması ve düşük fiyatlı telefonlarla olacağına inanıyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş