Hayatımızın bütünleşmiş bir parçası haline gelen teknoloji elbette gerek günlük hayatlarımızı gerekse de iş yaşantısını alabildiğince kolaylaştırmaktadır. Ancak faydaları saymakla bitmeyecek olan teknoloji 2-3 yaş çocuklar için aynı avantajları sağlamamaktadır.

Teknoloji Bağımlılığı 5-6 Yaşlara Kadar Düştü

Birçok ebeveyn çocuklarına yemek yedirmek ya da sessiz kalmalarını sağlamak için cep telefonu ve tabletlerden yardım almaktadır. Bu duru neredeyse 1 yaş ve altı bebeklere bile uygulanan bir yöntem haline dönüşmüştür. Ancak uzmanlar 2-3 yaş çocukların kesinlikle teknoloji ile tanıştırılmaması konusunda çok ciddi uyarılar yapmaktadırlar. Teknoloji ile erken yaşlarda tanıştırılan çocuklarda teknoloji bağımlılığı, sosyal gelişimde gerilik, özgüven yitimi ve agresiflik gibi etkilerin görüldüğünü belirten uzmanlar teknoloji bağımlılığının 5-6 yaşlara kadar düştüğünü belirterek ebeveynleri uyarmaktadır.

Bu konuda ebeveynler için çok çarpıcı bir örnek vermek gerekirse Silikon Vadisi çalışanlarından bahsedilebilir. Teknolojinin yuvası olan Silikon Vadisi çalışanlarının çocuklarının cep telefonlarının olmadığı ve evlerinde bilgisayar oyun sistemlerinin bulunmadığı doğrultusunda birçok haber yayımlanmıştır.


0 Yorumlar