Facebook’un eski güvenlik şefi, Mark Zuckerberg‘in çok fazla güç biriktirdiğini ve sosyal ağ devi genel müdürü olarak istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Salı günü Toronto’daki Çarpışma Konferansında Alex Stamos, “Çok fazla gücü olduğuna dair yasal bir tartışma var ve bu gücün bir kısmından vazgeçmesi gerekiyor. Onun yerinde olsam, şirket için yeni bir CEO işe alırdım.” dedi.

Zuckerberg ve Facebook , geçtiğimiz yıl Cambridge Analytica skandalı , dezenformasyon ile ilgili endişeleri ve platformunu yönetme mücadelelerini içeren bir dizi gizlilik ve güvenlik sorunlarıyla boğuşuyor. Sosyal paylaşım ağı, milletvekillerinin ilgisini çekti ve mahremiyet ihlalleri için 5 milyar dolara kadar para cezası bekleniyor.

Facebook, son yıllarda hızlı bir büyüme yaşadı, Instagram ve bir mesajlaşma servisi olan WhatsApp da dahil olmak üzere bu satın almalarla güçlendi. Eleştirmenler ayrıca, Facebook’un muazzam gücünün kontrol altında tutulması gerektiğini de savundular.

Facebook’tan ayrılma çağrıları yeni bir bilgi değil, ancak Stamos böyle bir hareketin dezenformasyon kampanyalarını veya reklam hedeflerini politik amaçlar için manipüle etme gibi sorunları çözmeyeceğini de savundu


0 Yorumlar