İnternet teknolojisi son dönemde oldukça hızlı bir şekilde gelişerek, birçok insanın ilgisini çekmektedir. Artık daha fazla birey internet üzerinde vakit geçirerek, buradan birçok işlemini gerçekleştirmektedir. Neredeyse tüm devlet kurumları, ticari firmalar ve şahıslar web siteleri aracılığı ile faaliyet göstermektedir. Bu web sitelerinin ayakta kalabilmesi ve varlıklarına devam etmesi için reklamın önemi büyüktür.

Google  Adsense uygulaması, web sitelerine reklam sağlayan ve son dönemde oldukça sık bir şekilde tercih edilen bir yazılımdır. Son dönemde internet sektöründe piyasanın en büyüklerinden birisi olan google, gerek arama motoru, gerekse de sunduğu program ve yazılımlar ile birlikte, birçok web sitesinin ihtiyacını karşılamaktadır. Google Adsence, web sitelerine sahiplerine ücretsiz bir şekilde reklam sağlamaktadır. Bu uygulama ile internet üzerinden yayın yapan web sitelerine google tarafından ücretsiz bir şekilde reklam verilmektedir. Bu uygulama ile web siteleri para kazanma şansına sahip olmuştur. Google tüm reklam yayıncılarını tek bir çatı altında toplayarak bir veri bankası oluşturmaktadır. Bu veri tabanı, internet üzerinden web sitelerine reklam içeriği sağlamak amacı ile tutulmaktadır. Google Adsense bedavadır. Ücretsiz bir şekilde üye olunabilmektedir. Bundan sonra web sitesi google denetimine sunulmaktadır. Eğer site denetimden geçerse, bunun sonucunda size ait olan web sitesi reklam almaya başlayabilir. Bu uygulama için google size bir kod göndermektedir. Bu kod ile size ait olan web sitesinin hangi alanlarına reklam girmek istediğini belirlersiniz. Sonrasında da web sitenizin içeriğine uygun olarak, google reklam yayınlamanıza izin vermektedir. Reklamlar size ait olan web sitesi içerisinde, görüntü ve estetik akışı bozmadan yayınlanmaktadır. Reklamlardan para kazanmak için ise bu reklamlara kullanıcıların tıklaması yeterlidir. Tıklanan her reklam, web sitesi sahiplerinin açtığı hesaba para olarak dönmektedir. Bu paraların web sitesi sahibi tarafından kullanılması için bir üst limit belirlenmiştir ve bu üst limit de 100 dolardır.

Google, Adsense uygulaması ile web sitesi sahiplerine ciddi gelirler sağlayabilmektedir. Bu ciddi gelirler, web sitesinin ne kadar fazla ziyaretçi çektiği ve reklamların web sitesi içerisine konumlandırılış biçimine göre değişmektedir. Google Adsense uygulaması, kalite kriterlerini ihlal eden web sitelerini kapatarak, reklam uygulamasına da son vermektedir.


0 Yorumlar