ABD başkanı Trump’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama da; ulusal güvenlik yönünden tehdit teşkil eden ülkelerden telekomünikasyon üzerine ürünlerin alınmasını engelleyen kararı imzalamasının ardından Google, Çin merkezli Huawei ile işbirliğini 90 günlüğüne sınırlandırmıştır. Eğer bu 90 günün sonunda bir anlaşma olmaz ve Google yasağı tamamen devreye girerse, Samsung dan sonra dünyanın ikinci büyük telefon üreticisi olan Huawei için zor günlerin başlamasına sebep olacaktır.

Daha öncesinde açıklaması yapılan kendi işletim sistemini kurma çalışmalarının sürdüğü belirtilmişti. Apple gibi Huawei de kendi işletim sistemine sahip olmaya çalışıyor ve bunun için yoğun çalışmalarına devam ediyor. Fakat bu süreçte mevcut olan krizi kaldırabilirler mi? Yoksa sıkıntısız bir şekilde Google ile aralarında sorun çözülür mü? Bunu da zaman içerisinde görmüş olacağız. Android Q işletim sisteminin beta programından çıkarılan Huawei Mate 20 Pro, durumun git gide daha ciddi sonuçlara sebebiyet olacağını gösteriyor.

Olasılığı yüksek olan da Huawei’in kendi işletim sistemini kurup, devreye sokması olacaktır. Bu gerçekleşirse eğer Android işletim sistemi ciddi şekilde kayba uğrayacak olmasına ve bu da Google’ın kaybına sebep olabileceğidir.


0 Yorumlar