İnternet kullanımının yüksek olduğu ülkelerde sıkça rastlanan siber saldırı; konunun uzman hackerları tarafından yürütülen bir çökertme operasyonu diyebiliriz. Genellikle ülke çapında yapıldığında devlet teşkilatlarına karşı yapılan bu saldırılar kişilerin evdeki bilgisayarlarına da yapılabilir.

Bilgisayara zarar verecek yazılımlar sonucu yürütülen bu işlem ile kişilerin bilgisayarlarındaki bilgilere, dokümanlara ve resimlere ulaşmak son derece basit. Pek çok kişinin bu yolla tehdit edildiği, banka hesaplarına el koyulduğu veya özel görüntülerinin farklı yerlerde yayınlandığını duymuşsunuzdur. Özellikle bu tarz olaylardan korunmak için aşağıdaki durumlara önem gösterin.

  • Tanımadığınız kişilerin bilgisayar veya cep telefonu gibi internete bağlanan aletlere dokunmasına mümkün mertebe izin vermeyin.
  • Güvenlik amaçlı kullanılabilecek parola sistemlerini araştırın. Sizden başka kimsenin bu şifreleri bilmesine izin vermeyin.
  • Farklı içeriklerle gelen linklere tıklamayın. Genellikle virüs içerikli olan bu linkler sizin tıklamanızla beraber pc ya da telefonun çökmesine sebep olur.
  • Özellikle sosyal medya kullanımına fazlasıyla dikkat edin. Size ait görüntü, kişisel bilgi ya da adres gibi detayları bu ortamlarda paylaşmamak gerekir.
  • Ne olduğundan emin olmadığınız kişiler ile online ortam üzerinden alışverişte bulunmayın ve mümkün mertebe özel fotoğraf gibi sizi zor duruma sokacak şeyleri bilgisayar ve telefonlarınızda bulundurmayın.

0 Yorumlar